Bishop James Pazhayattil passes away

The former bishop of Irinjalakuda diocese was 82.

Jul 12, 2016

KERALA : Bishop Emeritus of Irinjalakuda diocese of Syro-Malabar, His Excellency Mar James Pazhayattil (82) passed away on Sunday 10 July at Jubilee Mission Medical College Hospital Thrissur.

Funeral will be conducted at St. Thomas Syro-Malabar Catholic Cathedral, Irinjalakuda on Wednesday 13 July at 2pm. Bishop Mar James Pazhayattil was the first Bishop of Irinjalakuda Syro-Malabar Diocese.

He was born on 26 July 1934 at Puthenchira in Trichur District, Kerala. He was ordained priest on 3 October 1961. He was appointed as the first Bishop of Irinjalakuda on 22 June 1978 and his episcopal ordination was on 10 September 1978. He retired from his episcopal ministry on 15 Jan 2010. He also served as the assistant to the late Cardinal Mar Antony Padiyara to govern the Syro-Malabar Church.

He was well known for his simplicity, human nature and love for his people. He was a priest for 54 years and a Bishop for 37 years.--Ucanindia

Total Comments:0

Name
Email
Comments